Sondaj privind subiectul de interes pentru Conferința privind viitorul Europei
Cele trei instituții ale Uniunii Europene – Comisia Europeană, Parlamentul European și Consiliul – au inițiat împreună o Conferință privind viitorul Europei, care își propune să le acorde cetățenilor un rol mai important în elaborarea politicilor UE.
Aceasta este un exercițiu democratic paneuropean major, care oferă un nou forum public pentru o dezbatere deschisă, incluzivă și transparentă cu cetățenii cu privire la o serie de priorități și provocări importante care contează pentru ei și care le afectează viața de zi cu zi.
În perioada 22 – 23 iulie 2021, se vor chestiona utilizatorii Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul” (instituția gazdă a EUROPE DIRECT Vâlcea) în privința subiectului de interes pentru Conferința privind viitorul Europei. Aceștia vor fi întrebați despre care dintre următoarele subiecte și-ar dori să dezbatem cu un specialist într-un viitor eveniment Europe Direct:
* Schimbări climatice și mediu;
* Sănătate;
* O economie mai puternică, justiție socială și locuri de muncă;
* UE în lume;
* Valori și drepturi, statul de drept, securitate;
* Transformarea digitală;
* Democrație europeană;
* Migrație;
* Educație, cultură, tineret și sport;
* Alte idei.





